Šta je humus i zašto ga sve veći broj ljudi voli i koristi u ishrani?
Hummus je u osnovi namaz od slanutka uz dodatak susam paste, posebno zastupljen u u srednjoistočnoj kuhinji, a zadnjih godina sve više se popularizuje i kod nas. Posebno je poželjan na menijima ljubitelja zdrave, veganske i bezglutenske ishrane. 😊
S pravom nosi titulu zdravog izbora namaza jer obiluje bogatim nutrijentima, zdravim mastima, bjelančevinama, vlaknima i proteinima koji će nas držati sitim satima. Odličan je izbor kombinovati uz integralni hljeb, krekere i svježe narezane štapiće sezonskog povrća.Odabrali smo tri kombinacije za danas a vi odaberite onu koju prvu želite da probate.Započećemo sa osnovom svakog humusa a to je Tahini pasta ili sos koji takođe možete vrlo jednostavno napraviti i to samo od jednog sastojka. 😊
Na blagoj temperaturi 5 minuta na tavi bez ulja, uz povremeno mješanje prepržite sirovi susam, tek da dobije blago zlatnu boju. Ostavite da se ohladi i uživajte u mirisu koji se bude širio po kuhinji 😊 a zatim u blenderu na najjačoj brzini miksajte dok ne dobijete kompaktnu, kremastu masu. Po želji dodajte i malo soli. Smjesu prebacite u staklenu teglicu i držite u frižideru.
Vrlo jednostavno, zar ne?
Humus sa limunom i lukom
Nekada je klasično i jednostavno najblje 😊
Recept je veganski, bezglutenski i bez dodatrog šećera.
A priprema je svega 10 minuta 😊
Sastojci:
250g kuhanog slanutka
60mL vode
1 cjeđeni limun
2 kašike ili 30g tahini paste
1 kašika ili 15mL extra djevičanskog maslinovog ulja
2 češnja bjelog luka (opciono)
5g soli
biber po želji
svježi peršun za dekoraciju
PRIPREMA
Skuhajte slanutak i ocijedite vodu. Može se koristiti i slanutak iz konzerve koji je već skuhan što će vam još više ubrzati pripremu.
U blender dodajte vodu, limunov sok, so, biber, tahini pastu i ulje, bledajte i postepeno dodajte kuhani slanutak. Nekoliko minuta miksajte u blenderu na visokoj brzini dok ne dobijete kompaktnu i kremastu masu.
Ukoliko želite kremastiju teskturu možete dodati još 1 do 2 kašike tahini paste, a srazmjerno možete dodavati i limunovog soka za malo dodatnog svježeg okusa.
Kod pripreme humusa gotovo pa nema greške, igrajte se sa začinima koje imate u kući i svaki put probajte nešto novo.
Ovo je osnovni recept a predlažemo i kombinaciju humusa sa cveklom 😊
Živopisna boja cvekle razigraće ovaj recept pa ukoliko ste vizuelni tip kada je u pitanju fino dekorisana hrana, ovo će vam se izuzetno dopasti.
Ne samo što izgleda dekorativno, cvekla je i puna antioksidanata i poželjno je konzumirati je 2 – 3 puta sedmično svježu kao salatu ili u kombinacijama kao što je humus.
Cvekla će ovom humusu dati blagu dozu zemljanog okusa ali uz kombinaciju ostalih sastojaka posebno limunovog soka sve će se složiti u kompaktan neodoljiv okus zdravog namaza. 😊
Sastojci
2 srednje cvekle
400g kuhanog slanutka
60mL vode
1 cjeđeni limun
2 kašike ili 30g tahini paste
1 kašika ili 15mL extra djevičanskog maslinovog ulja
2 češnja bjelog luka (opciono)
soli i biber po želji
Priprema
Oguliti i isjeći cveklu na deblje plohe i peći na papiru za pečenje na 200 stepeni 35 – 40 minuta dok ne omekšaju. Ostaviti da se ohlade 5 – 10 minuta a za to vrijeme u blender na najjačoj brzini izmiksajte sve ostale sastojke dok ne dobijete finu kremastu teksturu a zatim dodajte cveklu i još jednom izmiksajte.
Prebacite u posudu, ukrasite bundevinim ili suncokret sjemenkama, ili crnim susamom a poslužite kao ukusni “snack” sa krekerima ili rižinim kolutićima 😊.
ZELENI HUMUS
Za svježi zeleni humus namaz predlažemo da osnovnom receptu dodate 100g svježeg ili zaleđenog špinata koji prethodno treba skuhati kako bi omekšaoi i par listova svježe mente. Aromatična menta će ovaj ukus zaista obogatiti daškom ljeta i svježine. 😊 Ako ste ipak ljubitelj ljutih okusa, ova kombinacija je idealna za malo svježe ljute paprike ili chili začina.
Ovako priipremljen humus prebacite u staklene posude i čuvajte u frižideru do 7 dana. Neka ove kombinacije budu samo ideja a vaša kreativnost neka vas odvede dalje u eksperimentisanje. 😊
Prijatno 😊