Bočica sa maslinovim uljem je neizostavan dio gotovo svake kuhinje. Bilo da pripremamo dresing, pastu, ribu ili meso, maslinovo ulje je jedan od naših najvijernijih pratilaca u kulinarskim avanturama i dio je tako mnogo sjajnih recepata sa dobrim razlogom. Danas ćemo se upoznati sa vrstama maslinovog ulja i otkriti nešto više o njihovim karakteristikama.
Rafinisana i nerafinisana ulja
Prije svega, važno je znati da se prema načinu prozivodnje sva ulja mogu podijeliti na rafinisana i nerafinisana. U nerafinisana spadaju hladno cijeđena i djevičanska ulja koja se dobijaju mehaničkim putem, odnosno cijeđenjem pomoću prese, čiji je rezultat prirodni proizvod visokog kvaliteta, u kojem su očuvani svi esencijalni sastojci. Sa druge strane, rafinisanje se odvija jednostavnijim putem, ali dovodi do gubitka većine korisnih sastojaka.
Extra djevičansko ili djevičansko maslinovo ulje?
Kada govorimo o ovoj kategoriji maslinovog ulja, extra djevičansko maslinovo ulje zauzima najviši stepen kvaliteta i smatra se vrhunskim prirodnim proizvodom po svim standardima. Da bi maslinovo ulje imalo epitet extra djevičanskog, mora posjedovati pravi okus masline, zadržati sve vitamine, minerale i antioksidante koji se u njoj nalaze i imati najviše 0,8% masnih kiselina. Zbog toga ga je najbolje upotrijebljavati u izvornom obliku kao hladni preliv ili dio marinada i dresinga.
Djevičansko maslinovo ulje ili cijeđeno maslinovo ulje se takođe dobija prvim cijeđenjem ploda, ali je nešto niže na ljestvici kvaliteta. Ova vrsta maslinovog ulja ima oko 1.5% masne kiseline, a aroma nije tako intenzivna kao kod extra djevičanskog ulja već može varirati. Okus i miris su blaži a pogodno je za termičku pripremu hrane.
Čisto maslinovo ulje
Maslinova ulja sa etiketom „čisto maslinovo ulje“ ili samo „maslinovo ulje“ se prave od rafinisanog maslinovog ulja sa dodatkom djevičanskog maslinovog ulja koje daje boju, aromu i konačan ukus proizvodu. Smatra se najpogodnijim za kuvanje na temperaturama preko 200 °C.
Paleta ukusa
Poput vina, maslinovo ulje takođe ima širok spektar aroma i ukusa. U zavisnosti od sorte masline, načina prerade i geografskog područja iz kojeg dolazi, maslinovo ulje može dobiti različite note poput voćnih, biljnih, začinskih ili orašastih aroma. Ovo pruža jedinstven doživljaj degustacije i više mogućnosti u pripremi jela.