Kim je aromatični začin koji se već nekoliko vijekova koristi u kulinarstvu. Izdvaja se po svom prepoznatljivom mirisu i okusu koji svakom jelu podari neodoljivu, pikantnu i zemljanu notu. Kako je prisutan u kuhinjama širom svijeta, možemo ga pronaći u raznolikim recepturama za pripremu jela od mesa, ribe, povrća i tijesta.
Jela koja mirišu na djetinjstvo
Kim se često koristi u pravljenju raženog hljeba, kiflica, pogačica i domaćih grisina. Za hrskavu i brzu grickalicu, isijecite tanke trake lisnatog tijesta, uvijte ih, pospite kimom i premažite umućenim jajetom. Takođe, možete ga dodati i omletima i rižotu ili domaćim puterima i sosevima.
Neizostavan u tradicionalnim delikatesima
Jedan od glavnih sastojaka dimljenih i sirovih kobasica je upravo kim koji, zajedno sa biberom, svježem i sušenom mesu dodaje pikantne i intenzivne arome. Takođe, kim je neizostavan i u pripremi tradicionalnih skandinavskih sireva i jela poput njemačkog Sauerkrauta, gdje se rendani kupus kiseli i odlaže u tegle. U našim krajevima, rijetko ćete naći cveklu u zimnici a da nije obogaćena okusom ovog specifičnog začina.
Mljeven ili u zrnu?
Cijela zrna kima mogu se koristiti u jelima sa mesom i povrćem dok je mljeveni odličan za marinade, potaže i slana peciva. Prženje cijelih zrna na suhoj tavi, prije dodavanja u jelo, može pojačati njegovu aromu a možete ga samljeti i u avanu zajedno sa svojim omiljenim začinima. Kim se takođe može koristiti za pripremu čaja – jednostavno dodajte kašičicu cijelih plodova u šolju vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procijedite.
Primjena u svjetskim kuhinjama
U Indiji, kim se često koristi kao dio začinskih mješavina poput garam masale. Savršeno se uklapa u kari jela kao i za začinjavanje gulaša i raznih marinada. Njegova prepoznatljiva aroma čini ga univerzalnim začinom u mnogim kuhinjama.
Kako nam pruža lepezu mogućnosti primjene u kuhinji i domaćinstvu, kim je mnogo više od običnog začina. Zato, ako već niste, uvrstite ga u svoje recepte i uživajte u njegovim mnogobrojnim blagodatima.